Brydż w Czytaj!   Komsultacja:

 Na co przeznaczyć otwarcie 2♠?      KONSULTACJA   28 X 2000

 

Po kilku latach wspólnej gry doszliśmy z partnerem do wniosku, że system którym gramy
( Słabe BA, 1
©1♠ z piątki, Forsujące 1BA ) ma pewne problemy w sekwencji „1©1BA  i wprowadziliśmy Flannery 2© (także z układem 64). Otwarcie 2¨ zmieniliśmy z Wilkosza na Multi [ blok na starszej szóstce ] – w tym zakątku świata (Australia) jest to prawie naturalne. Pozostał nam jednak problem co zrobić z otwarciem 2♠

Nie mamy pomysłu na nic naprawdę interesującego. Czy mam Pan jakieś sugestie?

1.

Jeśli chcecie, aby 2♠ było blokiem, to nie widzę nic lepszego jak przeznaczyć je na słabe (6–10) układy 55 – Piki i Młodszy.

Wprawdzie wielu graczy ustala 2♠ = Piki i Dowolny, ale trzeba zauważyć że :

1/)  jeśli dopuszczamy kombinację ©, to nad Odpowiadającym zawsze wisi groźba, że © są u Partnera, i w efekcie ma związane ręce co do skutecznej akcji blokująco–obronnej.

2/)  z kombinacją © zawyżanie licytacji jest mniej opłacalne, ponieważ 4© u przeciwników jest wykluczone, a w strefie niskiej i tak najczęściej zdołamy ich przelicytować.

Jeśli brak analogicznego otwarcia „Kiery i Młodszy” wywoła estetyczną irytację, należy pocieszyć się apokryficznym zawołaniem  Einsteina: „Elegancję pozostawmy fryzjerom”.

Dość atrakcyjna (choć bardziej ryzykowne) byłaby także Alternatywna Dwukolorówka 2♠ z SSO Regres: § albo ¨©. Otwarcie to jest jednak w obecnych czasach (szeroko pojętej tolerancji dla wszystkiego) dyskryminowane przez Światową Federację Brydża! i to przy milczącej obojętności organizacji walczących o prawa konwencji i systemów!!

2.

Jeśli chcecie, by otwarcie 2♠ – podobnie jak 2© Flannery – usprawniało licytację tradycyjnej strefy otwierania (11–18 punktów), to nie widzę nic lepszego jak przeznaczyć je na słabe (11–15) układy 55 – Piki i Młodszy.

Przesłanki:

1) 1♠ warto odciążyć, bo jest bardziej obciążony niż 1©: zawiera dodatkową grupę 55 na Starszych, a poza tym 1© odciążyliście przez Flannery.

2) Z uwagi na małą siłę, sprzedawanie tych rąk po interwencji przeciwników jest ryzykowne, a i po two–over–one Partnera może dojść do przelicytowania przy misfitach.

3.

Jeśli nie wiecie którą z dwóch pierwszych propozycji wybrać, to nie widzę nic lepszego jak przeznaczyć 2♠ na słabe (8–12) układy 55 – Piki i Młodszy.

    

P.S.  Nie wiem jednak, czy są to propozycje „interesujące” ?

Ł.S.

 

XI 2000

Konsultobiorcy ustalili ostatecznie (?):

2¨ = Slabe 2© albo  55 – Starszy i Młodszy

2♠ = Slabe 2♠

 

do Konsultacji

Co nowego...

do Spisu

29 Października 2000