PRZESTAWKA     KONWENCJA

Z Pikiera 15                                                                       (pierwodruk ? „Przegląd brydżowy” 1996)

Pragnę dorzucić do Waszego Wspólnego Języka gadżet bardzo prosty, a niewątpliwie skuteczny:

 

Przestawiamy znaczenia odpowiedzi 1© 1 po otwarciach 1§  1¨

 

Wykazywanie zalet Przestawki [ angielskie transposition ] byłoby marnotrawstwem papieru. Pozostaje więc tylko zauważyć, że jedyną zmianą w dalszej licytacji jest by po odpowiedzi 1© odzywka 1 oznaczała © – co automatycznie oznacza, że z układem 44 w starszych należy odpowiadać 1©.

A może nie jedyną, bo trzeba też pomyśleć o reakcji na kontrę...

Niech będzie: pas = fit, rekontra = misfit, 1 = „do pasa”.

     

I wreszcie:

Przestawka nie należy do rodziny HUM ( Brzęczące ), więc nikt nie powinien Wam jej zabraniać.

 

ŁS 28 X 2000

Przestawka to bardzo stary wynalazek – używana była już w latach 60 przez niektórych polskich turniejowców pn „Agresywne Krycie” – a powstała zdaje się z nieporozumienia: wielu graczy nie wiedziało wówczas, że wypada uprzedzać przeciwników o sztucznościach.

Teoretycznie rzecz biorąc, żadnych zalet Przestawka nie posiada.

Można jednak podnosić na jej uzasadnienie to, że kontrakt w kolorze „prawdziwym” częściej będzie rozgrywany przez rękę silniejszą, tj przez Rozgrywającego (niewyrobiony metateoretycznie oponent nie znajdzie prawdopodobnie na to żadnego kontrargumentu).

Praktycznie rzecz biorąc, Przestawka powinna zwiększać nasze zyski przez swoje działanie destrukcyjne – wytrącenie przeciwników z utartych szlaków licytacyjnych, czego mogą bardzo nie lubić i nie być na to przygotowani. Nie powinno nas to obchodzić ! Jakiśtam awaryjny tryb licytacji po sztucznościach powinni mieć umówiony.

Sprytni turniejowcy po usłyszeniu bądź zobaczeniu alertu „sztuczne” mogą radzić sobie następująco:  kontra poprzedzona pytaniem „A co to znaczy?” jest karna („Zajęli mi kolor”), a niepoprzedzona – wywoławcza (jakby zalicytowano „prawdziwy”). Jest to oczywiste oszustwo – niestety trudne do zdemaskowania w warunkach turniejowych, tymbardziej że NIKT tam nie wymaga posiadania kart konwencyjnych ze skrótem ustaleń.

(Regulamin wprawdzie tego wymaga, ale od zarania PZBS nie jest to egzekwowane).

Jest jeszcze jeden powód dla którego warto stosować Przestawkę itp konwencje:

Skoro uchwalono dyskryminacyjne restrykcje systemowskie, należy walczyć o prawa do swobód licytacyjnych poprzez wprowadzanie wszędzie gdzie można wszelkich „dziwnych” nękających ustaleń. Tymbardziej że powinniśmy coś na nich zarobić.

Niech zajaśnieje świetlana przyszłość:

W każdym pudełku turniejowym jest kartka z nakazaną licytacją,
a brydż ogranicza się tylko do wistu i rozgrywki!

 

Konwencje

do  Co nowego... 

do Brydża

Nie samym brydżem człowiek żyje:  do Czytaj!

brydż, brydż, brydż, brydż, brydż, brydz, brydz, brydz, brydz, bridge, bridge, bridge, bridge, bidding, brydż sportowy, brydz sportowy, bridge sportowy, licytacja, bidding, wist, Pikier, Łukasz, Lukasz, Sławiński, Slawinski, Łukasz Sławiński, Lukasz Slawinski, Czytaj, Czytaj!, piki, kiery, kara, trefle, pik, kier, karo, trefl, pas, atu, bez atu, kontra, rekontra

 

28 Października 2000