Podstawy szachów

Szachy to wspaniała gra wywodząca się od starożytnej mory.

Celem szachów jest rozwój przez tzw wygrywanie, składające się z pionów, wieżówek, poświęceń itp.

Szahownica składa się ze wspólnych pól i figur różnych kolorów. Każdy kolor jest reprezentowany przez wiele dobrze bronionych figur (w szachach szkockich przez dwie). Każda figura może być silna, słaba względnie taka sobie. Dwie słabe biją silną i vice versa. Hetman jako figura najsilniejsza może pobić każdą inną, a nawet samego siebie. Ponadto każdy kolor jest równy wobec prawa.

Debiut polega na wykonywaniu tzw ruchów, mających na celu sprawdzenie pamięci obu graczy.

Za jednym zamachem można wykonać najwyżej siedem ruchów (w tym tylko trzy cofnięcia). Kodeks Szachowy wymaga od graczy bezwzględnej dyscypliny w opanowywaniu centrum z przyległościami.

Debiut wygrywa gracz, który wykona najdłuższą kombinację (zwykle grający zielonymi).

Przed debiutem każdy gracz ma prawo zaproponować przeciwnikowi cztery z trzynastu gambitów, z tym że żadne dwa nie mogą być wykonane tuż przed wymianą Hetmanów (tzw Partia Sycylijska).

Naciśnięcie zegara wyklucza gambity treflowe.

Wykonywanie ruchów nie jest trudne. Należy upatrzoną uprzednio bierkę ująć w średni i wskazujący palec własnej ręki (lewej bądź jakiejkolwiek innej), energicznym ruchem oderwać ją od szachownicy i bez wahania postawić na polu wskazanym przez przeciwnika. Trzy postrzelone w ten sposób konie tworzą tzw roszadę, trzy roszady dają końcówkę, a końcówka gońcowa – pozycję.

Nieco trudniejsze jest poruszanie figurami w internecie:

Każdy gracz naprowadza myszkę na swoją figurę, po czym moderator dyskusji zaczyna klikać w stół. Od ostatniego kliknięcia aż do końca sesji zabronione są wszelkie rozmowy z serwerem (wolno jed­nak pytać się o ilość kliknięć). Dobre obyczaje (netykieta) wymagają, by po zakończeniu ruchu nadać komunikat EOM bądź FOFF.  Poza tym w internecie nie stosuje się bicia w przelocie.

Po zakończeniu gry każdemu graczowi przyznaje się tzw wynik (pata lub przegraną).

 

ciąg dalszy