Ł.Sławiński

Odświeżyć Szachy

1 Marca 2002

Dwa zjawiska wpływają ujemnie na atrakcyjność i popularność Szachów:

1) Silny wzrost potęgi komputerów:

W ciągu ostatnich 30 lat szybkość i pamięć komputerów wzrosła milionkrotnie!

Nie dość że komputer rozwiązuje błyskawicznie wszelkie wielochodówki, to ogrywa już często Mistrzów, a niedługo ogra każdego Arcymistrza. Stan taki powoduje silną frustrację: „Po co mam konkurować z maszyną? Po co mam się męczyć? skoro wystarczy włączyć komputer”.

I włącza się komputer tam gdzie można to dyskretnie zrobić, przez co pojedynek szachistów zmienia się często w mało atrakcyjny pojedynek w obsłudze komputerów. W tej sytuacji wiele osób nie widzi przyjemności i sensu w interesowaniu się szachami.

Podobno warcaby 8x8 są już rozstrzygnięte: wygrywają białe ruchem... centralnym (może ktoś to potwierdzi?). Na szczęście są jeszcze warcaby 10x10.  Do czasu! (20 lat?).

2) Zbyt długa stabilność reguł:

Od kilkuset lat gra się w szachy wg tych samych niezmiennych reguł. Zaowocowało to bogatą literaturą na temat debiutów i końcówek, a wiele wariantów przemyślanych jest aż do kilkunastu posunięć. Aby grać skutecznie, trzeba więc mnóstwo schematów „wykuć” na pamięć, co – przyznajmy – ani nie jest atrakcyjne ani nie świadczy o wysokiej inteligencji szachowej (słabszy, ale „obkuty” gracz może nas nieoczekiwanie pokonać już na początku). W tej sytuacji wiele osób nie widzi przyjemności i sensu w interesowaniu się szachami.

Zauważmy, że wyuczenie się wielu debiutów to to samo co używanie własnej głowy jako  komputera – powolnego wprawdzie, ale o wcale dużej pamięci.

Prawdziwa inteligencja polega na rozwiązywaniu problemów z którymi dotąd się nie zetknęliśmy !

Wprawdzie w Szachach (jeśli pominiemy debiut) prawie nigdy nie zdarza się „To samo”, ale nie da się ukryć, że często zdarza się „Podobne”, którego już kiedyś doświadczyliśmy i przemyśleliśmy.

A jeśli jesteśmy nie Zawodowcem, lecz tylko Miłośnikiem, to „Podobne” jest „Bardzo Podobne” i staje się w końcu „Nudne”!

Nie ulega wątpliwości:  Szachy potrzebują urozmaicenie różnorodnością !

▼▼▼